Kontynuuj W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".

Podaj adres e-mail

jeśli chcesz być informowany o nowościach pojawiających się w naszym serwisie.

aby usunąć swój adres wpisz adres e-mail i kliknij wypisz

Gmina Grodzisk Wielkopolski jest otwarta na inwestorów.

W wydaniu tygodnika „Nasz Dzień Po Dniu” z dnia 16 stycznia 2018 roku ukazał się artykuł Pana Jacka Gawrona pt. Czy inwestorzy omijają Grodzisk”. Poniżej prezentujemy głos Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego w tej sprawie.

O atrakcyjności terenów inwestycyjnych decyduje wiele czynników. Należą do nich m.in. położenie gminy względem dróg: autostrad, dróg ekspresowych oraz cena gruntów. Grodzisk Wielkopolski w porównaniu do gmin ościennych nie jest pod tym względem aż tak atrakcyjny, mimo naszych ciągłych starań. Cena gruntów prywatnych w ocenie inwestorów jest zaporowa.

W minionym roku zainteresowanych rozpoczęciem swojej działalności w naszej gminie było trzech dużych inwestorów. Powierzchnia gruntów należących do Gminy była dla nich niewystarczająca. Niestety ze względu na bardzo wysokie ceny gruntów oferowanych przez prywatnych właścicieli, wycofali się oni z inwestowania w Grodzisku Wielkopolskim. Pojawił się także inwestor, który chciał zaadoptować budynek po byłych browarach przy pl. Powstańców Wielkopolskich. Tam, na drodze do finalizacji inwestycji stanął konserwator zabytków, który nie wyraził zgody na planowaną adaptację budynku.

Są też sukcesy: na terenie byłych browarów przy ul. Poznańskiej, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku rozpocznie się budowa rozlewni wód, gdzie docelowo zatrudnionych ma być 160 osób.

W kwestii zakończenia działalności firmy Hoop z posiadanych przez nas informacji wynika, że wszyscy chętni pracownicy uzyskali zatrudnienie, a przyszłość zakładu w Grodzisku Wielkopolskim nie jest jeszcze przesądzona. Negocjacje z potencjalnymi inwestorami, którzy są zainteresowani zakupem zakładu wciąż trwają. Ostatecznie o sprzedaży zakładu decyduje jego właściciel i Gmina nie ma na to żadnego wpływu.

Zarejestrowane bezrobocie w Grodzisku Wielkopolskim na koniec 2017 roku wynosiło około 4 %. W literaturze przedmiotu taki poziom bezrobocia klasyfikuje się jako bezrobocie frykcyjne, czyli nie pracują Ci, którzy są w trakcie zmiany pracy i ewentualnie Ci, którzy z różnych przyczyn nie są zainteresowani jej podjęciem. Świadczy to o tym, że wszyscy, którzy naprawdę chcą pracować w Grodzisku Wielkopolskim, mają taką możliwość.

Notujemy również ciągły wzrost powierzchni gruntów i zwiększenie liczby budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Gminy Grodzisk Wielkopolski. Potwierdza to rozwój już istniejących przedsiębiorstw, a także tworzenie wciąż nowych, lokalnych biznesów. Dane te są także zaprzeczeniem teorii o marazmie i złym klimacie dla przedsiębiorczości w gminie Grodzisk Wielkopolski.

Działania proinwestycyjne samorządu nie mogą być skierowane wyłącznie na pozyskiwanie nowych inwestorów. Bardzo ważnym zadaniem jest także uwzględnianie potrzeb już funkcjonujących na lokalnym rynku firm i zakładów pracy. Częstym, zgłaszanym przez przedsiębiorców problemem jest pozyskanie chętnych do pracy. Lukę tą wypełniają, choć jeszcze nie w pełni, pracownicy z innych krajów, którzy zadomowili się w naszej gminie.

Obecnie Gmina Grodzisk Wielkopolski może zaoferować potencjalnym inwestorom cztery tereny inwestycyjne, z czego tylko dwie działki stanowią własność Gminy w całości lub w części.

Tereny te są zlokalizowane przy ul. Wielichowskiej, Gorzelnianej oraz pomiędzy ulicami Bukowską i Mikołajczyka.

Władze Grodziska Wielkopolskiego nie marnują czasu. Wciąż zabiegamy o nowych inwestorów i jednocześnie staramy się dbać o tych, którzy na grodziskim rynku już funkcjonują. Nasze działania nakierowane są na nowoczesność, dbałość o środowisko naturalne i poprawę życia naszych mieszkańców.

Notujemy stały wzrost liczby mieszkańców. Lokale i grunty budowlane chętnie kupują osoby spoza gminy, bo ceny mieszkań są bardziej atrakcyjne, jest dostępna infrastruktura tj. przedszkola, żłobek, sklepy, czyli to, co w codziennym życiu jest nam niezbędne. To także jest wyznacznikiem słusznych działań podejmowanych przez grodziski samorząd, na przestrzeni minionych lat.

Staraniem grodziskich władz w 2006 roku powołane zostało Stowarzyszenie Ziemi Grodziskiej Leader, dzięki któremu przedsiębiorcy z naszej gminy mogą skutecznie aplikować o środki na tworzenie i rozwój przedsiębiorstw. W najbliższym naborze wniosków, do rozdysponowania będzie 1 800 000 zł.

Jesteśmy przekonani, że na zainteresowanie potencjalnych inwestorów Grodziskiem Wielkopolskim przyjdzie czas. Nie możemy dzisiaj być równorzędnym konkurentem z Nowym Tomyślem i Bukiem – miastami położonymi przy autostradzie. Liczymy jednak, że zakończenie budowy drogi szybkiego ruchu S5, której węzeł będzie znajdował się w Strykowie znacznie podniesie atrakcyjność inwestycyjną naszej gminy.

Na nic jednak zdadzą się wszystkie działania promocyjne i rozmowy z potencjalnymi inwestorami, jeśli na terenie gminy, nie będzie gruntów dostępnych pod działalność inwestycyjną – a więc właścicieli gotowych sprzedać swoje ziemie, na akceptowalnych warunkach. Na to niestety władze gminy nie mają żadnego wpływu. Nie jesteśmy w stanie nikogo do sprzedaży gruntów zmusić. Należy sobie zadać pytanie: czy inwestorzy nie lubią Grodziska? A może, Grodzisk nie lubi inwestorów?

Jesteśmy otwarci na wszelkie głosy rzeczowej krytyki. Bardzo chętnie skorzystamy z dobrych rad, sugestii, pomysłów i realnej pomocy. Razem bowiem zdziałamy więcej.

Z przykrością uznajemy, że większość nieprzychylnych dla nas komentarzy w tej sprawie wynika z niezrozumienia całości problemu oraz nieznajomości specyficznych uwarunkowań i grodziskich realiów. Część z tych głosów, stanowi w naszej ocenie, krytykę dla samej krytyki, bo przecież papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko.

Staramy się z naszej strony robić wszystko, by Grodzisk Wielkopolski – „Nasza Mała Ojczyzna”, tak jak dotychczas prężnie się rozwijał, a naszemu społeczeństwu żyło się tu dobrze.

Pozyskiwanie potencjalnych inwestorów trwa nieprzerwanie. Niestety, niektóre z prowadzonych rozmów objęte są klauzulą poufności, dlatego nie mogę informować o ich szczegółach. Takie decyzje - w trudnych obecnie inwestycyjnych czasach - wymagają determinacji i cierpliwości. Bądźmy więc dobrej myśli i pozwólmy nam samorządowcom pracować z korzyścią dla nas wszystkich.

 

                                                                 Z poważaniem

                                                                       Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego

                                                                             /-/ Henryk Szymański