Spotkanie z Szymonem Hołownią

Informacja Biblioteki Publicznej w Grodzisku Wielkopolskim.

W piątek, 22 marca gościł w Grodzisku Wielkopolskim Szymon Hołownia, znany i ceniony publicyst, dziennikarz, autor kilkunastu książek, społecznik oraz założyciel dwóch fundacji.

Podczas trwającego blisko trzy godziny spotkania Szymon Hołownia opowiadał o swojej twórczości i książkach, ale głównie o prowadzonej działalności charytatywnej. Jest on bowiem założycielem fundacji „Kasisi” oraz „Dobra Fabryka”, które pomagają dzieciom i dorosłym, w wielu krajach Afryki: Zambii, Togo, Burkina Faso i Kongo.
Działalność założonych przez niego fundacji opiera się głównie na drobnych, ale regularnych darowiznach od tzw. normalnych ludzi. „Od nikogo nie chcemy wszystkiego. Zależy nam na drobnych, ale regularnych przelewach. Zdajmy sobie sprawę z tego, że podarowane dwa czy pięć złotych może komuś uratować życie” - stwierdził. Mówił jak bardzo trudne chwile przeżywają wszyscy pracujący w Afryce opiekunowie gdy musza patrzeć na śmierć swoich podopiecznych, gdy czują się bezradni wobec choroby, bólu i cierpienia. Ich praca to ciągła walka z wieloma przeciwnościami, pomimo których osiągnęli dużo;wielu swoim podopiecznym pomogli przeżyć ale też godnie umrzeć.
„Tragiczny los chorych, skrajnie trudne warunki życia, panujący w tych krajach głód nie powinien być nikomu obojętny, każdy może pomóc. Starajmy się niczego nie odkładać na jutroKażdy dzień to nowa szansa na działania. Zróbmy rachunek sumienia i podsumujmy co w danym dniu zrobiliśmy, zamiast gadać  zmieniajmy świat. Jest dzisiaj. Nie ma "wczoraj", nie ma  "jutro".  Nie ma ważniejszej rzeczy, bo za chwilę będzie inny świat”- mówił.   
Gość mówił także o relacjach współczesnego świata i religii, o wierze, jej celebracji i uczynkach. Namawiał, aby małymi, codziennymi wyborami wpływać na ekonomię i środowisko, aby ratować świat od klęski ekologicznej, a wtedy będzie  lepszym miejscem do życia teraz i w przyszłości. „Nie mamy zapasowej Ziemi. Jeśli nie zaczniemy obchodzić się z nią bardziej odpowiedzialnie, katastrofy ekologiczne mogą stać się codziennością. Jaką Ziemię zostawimy naszym dzieciom i wnukom?”
Nawiązał także do Ewangelii i jej znaczenia w codziennym życiu chrześcijanina „Ewangelia to pomaganie. Pomaganie na już.  Nie myśleć, a robić”– mówił
Po zakończonym spotkaniu do naszego gościa ustawiła się ogromna kolejka. Każdy z uczestników spotkania miał okazję kupić książki, dostać dedykację oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z autorem.
Spotkanie zostało zorganizowane przezGrodziską Bibliotekę Publiczną oraz Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Odbyło się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu za dofinansowanie spotkania ze środków Dyskusyjnego Klubu Książki,  CK Rondo za pomoc techniczną, grodziskim przedsiębiorcom: Rafałowi Lusinie (Haba), Piotrowi Matysiakowi (Matbud), Dariuszowi Krawczykowi (PHU Format), Pawłowi Andrysowi (PHU) za finansowe wsparcie organizacji spotkania.

 

Najchetniej czytane

2024-01-16
Zimowe utrzymanie dróg
2024-01-12
Spalanie odpadów - zgłoś to!
2024-01-15
IX Grodziski Maraton Zumba Fitness
2024-04-09
Ogłoszenie o naborze na Animatora na Orliku
2024-03-27
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych