Grodzisk Mazowiecki i Grodzisk (Podlasie)

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji 715-lecia Grodziska Wielkopolskiego

 W piątek 18 maja, w samo południe w sali Centrum Kultury "RONDO" rozpoczęła się uroczysta, 50. Sesja Rady Miejskiej z okazji 715-lecia Grodziska Wielkopolskiego.

Obrady poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki.
 W swoim wystąpieniu, będącym pierwszym punktem Sesji, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański przypomniał historię miasta, w tym najważniejsze wydarzenia, które miały niewątpliwy wpływ na dzisiejszy wizerunek naszego miasta.
Podkreślił również, że nie byłoby tego miasta, nie byłoby współczesnych grodziszczan, gdyby nie ważne decyzje podjęte przed siedmioma wiekami  przez naszych przodków. Dlatego też, współcześni mieszkańcy winni są wdzięczność i pamięć minionym pokoleniom za to, że mimo burzliwych kolei losu, przez kolejne wieki, nie utracili powierzonego im dziedzictwa.
Przedstawione zostały również najważniejsze zadania zrealizowane w ostatnich latach.
Uroczysta sesja, do udziału w której zaproszeni zostali członkowie delegacji z miast partnerskich Grodziska Wielkopolskiego oraz przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego, honorowi obywatele oraz zasłużeni dla miasta, jak również przedstawiciele firm, zakładów pracy i instytucji, była okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla miasta i gminy Grodzisk Wielkopolski”.
Zaszczytne tytuły otrzymali: Polski Związek Wędkarski koło nr 14 Grodzisk Wielkopolski, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim,  pani Zofia Nowakowska przez wiele lat zaangażowana w ruch harcerzy w Grodzisku Wielkopolskim, Pani Barbara Radomska – Witczak dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wielkopolskim, Pani Jadwiga Łacheta dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim, pan Lech Sosnowski wieloletni lekarz oraz dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Grodzisku Wielkopolskim, pan Marek Łeske Cechmistrz Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych w Grodzisku Wielkopolskim, pan Czesław Górny wieloletni Sołtys Rojewa, pani Krystyna Szaj - Kaminiarz wieloletnia Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Grąblewie.
Podczas Sesji, po raz pierwszy przyznane zostały również nagrody Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.
Nagrodę Lider Przedsiębiorczości otrzymała Wytwórnia Parkietów "Dąbex" oraz Zakład Wytłaczania Oleju i Wyrobu Kitu Krzysztof Gałkowski. Nagroda Aktywna Organizacja trafiła do Gminnego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Nagrodę Mecenas Kultury otrzymała działająca przy Centrum Kultury RONDO Grupa Teatralna Arlekin. Tytuł Mecenas Sportu otrzymał Jerzy Klapa. Nagrodę Specjalną otrzymał Antoni Kłak. 
Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki odczytał uchwałę Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim o wyrażeniu woli zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Grodzisk Wielkopolski a Gminą Postomino. Uroczystego podpisania aktu dokonali ze strony Postomino Wójt Gminy Janusz Bojkowski i Przewodniczący Rady Gminy Daniel Pakos. Ze strony Grodziska Wielkopolskiego Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański i Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki. Zaprzyjaźnione gminy połączyła wspólna pasja do biegania i organizacja imprez biegowych.
Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk, Wicestarosta Grodziski Antoni Kłak wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Dorotą Jaśkowiak, Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska oraz Honorowy Obywatel Grodziska Wielkopolskiego Wojciech Witkowski.
Podsumowaniem uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 715 - lecia Grodziska Wielkopolskiego była część artystyczna, prezentująca piękne polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu solistów: Longina Skalca (baryton) i Agnieszki Popiołkiewicz, przy akompaniamencie "Kapeli Po Zagonach".

   

   

Pobyt delegacji miast partnerskich gminy Grodzisk Wielkopolski

 W miniony weekend w Grodzisku Wielkopolskim gościły delegacje miast partnerskich naszej gminy.

Przedstawiciele Belgii, Niemiec, Czech, Litwy, Ukrainy, Bośni Hercegowiny - Republiki Serbskiej, Francji,
Gminy Grodzisk z Podlasia oraz Gminy Postomino. Podczas pobytu podpisana została umowa partnerska
pomiędzy gminą Grodzisk Wielkopolski, a gminą Postomino oraz dwie jubileusze umowy o współpracy
pomiędzy gminami Grodzisk Wielkopolski a gminą Birzai na Litwie i gminą Dolyna na Ukrainie. }
Od zawarcia umów właśnie z tymi partnerami minęło dokładnie 10 lat.

Obecne delegacje przybyły na obchody 715 – lecia nadania praw miejskich miastu Grodzisk Wielkopolski,
uczestnicząc w uroczystej sesji Rady Miejskiej oraz okolicznościowych wydarzeniach. Była to także doskonała
okazja do wymiany doświadczeń i zaplanowania przyszłych, wspólnie realizowanych projektów.

 

Dogoń Grodzisk Mazowiecki w Grodzisku Wielkopolskim

Podczas XI Hunters Grodziskiego Półmnaratonu "Słowaka" w 2017 roku w naszym mieście gościła delegacja biegaczy z Grodziska Mazowieckiego. Relacja z ich pobytu znajduje się na poniższym linku.

http://www.grodzisk.pl/aktualnosci/pokaz/3836.html

 

 

Informacja ze strony www.logw.pl

Pokochaliśmy podlasie

W  dniach od 29 maja do 2 czerwca 2017 r., młodzież naszego liceum przeżyła wspaniałą turystyczno-kulturową przygodę na Podlasiu. Uczniowie klas I i II grodziskiego „Słowaka” wraz z opiekunkami – panią dyrektor Jadwigą Łachetą i panią Beatą Czechowską – zwiedzali najciekawsze zakątki wschodnich terenów Polski. Młodzież naszej szkoły została zaproszona w ramach projektu współpracy i nawiązywania przyjaźni między gminami noszącymi te same nazwy – Grodzisk i Grodzisk Wlkp., przez Wójta Gminy Grodzisk, położonej w województwie podlaskim, pana Antoniego Tymińskiego. Przedstawicielem władz Grodziska Wlkp., biorącym udział w wycieczce na Podlasie, był pan Artur Kalinowski, Sekretarz Gminy. Warto też wspomnieć, iż przed niespełna trzema tygodniami  nasze miasto także gościło uczniów, nauczycieli i przedstawicieli władz gminy Grodzisk z Podlasia.

Nad całą grupą z Grodziska Wlkp. pieczę sprawowała pani Halina Warszycka, wspaniała organizatorka i opiekunka. W trakcie wycieczki uczniowie naszej szkoły mieli okazję nawiązać kontakty z młodzieżą Zespołu Szkół w Grodzisku, a także zwiedzić piękne i ważne miejsca wschodnich regionów Polski – malowniczy Drohiczyn, położony nad rzeką Bug,  czy Białowieżę (włącznie ze zwiedzaniem rezerwatu ścisłego Puszczy Białowieskiej i rezerwatu żubrów). Z kolei zwiedzając Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie czy Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, młodzież mogła bliżej poznać  kulturę, obyczaje i historię regionu. Bardzo interesującym dla wszystkich wydarzeniem stało się zetknięcie z wiarą i obyczajami prawosławia, gdyż – jak wiadomo – wschodnie tereny Polski to miejsce, gdzie od pokoleń zgodnie współistnieją ze sobą wyznawcy religii katolickiej i prawosławnej. Na przybyszach z Wielkopolski największe wrażenie zrobiła wizyta w cerkwi w Czarnej Cerkiewnej i spotkanie z księdzem Owsieniukiem, a raczej batiuszką (bo tak właśnie wyznawcy prawosławia nazywają swoich duchownych). Poza tym uczniowie „Słowaka” odwiedzili też cerkiew w Siemiatyczach oraz słynny klasztor na Św. Górze Grabarce, będący dla wyznawców prawosławia tym samym, czym dla każdego katolika klasztor na Jasnej Górze.

Podczas pobytu na Podlasiu goście z Wielkopolski zakwaterowani zostali w bardzo ciekawym miejscu, w dużym gospodarstwie agroturystycznym w Korycinach, położonych 7 km od Grodziska. Ziołowy Zakątek – bo taką nazwę nosi owe miejsce – to pomyślane na szeroką skalę przedsięwzięcie pana Mirosława Angielczyka, zarówno plantacja ziół, hodowla zwierząt, jak i przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą znanych w całym kraju herbatek, przypraw, kaw czy olejów ekologicznych pod szyldem Dary Natury. W Ziołowym Zakątku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w warsztatach, podczas których mogli poznać tajniki uprawy i właściwości różnorodnych ziół, stworzyć własne mieszanki ziół i przypraw, przygotować dla siebie ekologiczne pachnące mydełko z oleju kokosowego czy też ulepić z gliny  kubek.

Atrakcji było dużo, dużo więcej… Pani Halinka Warszycka, opiekująca się grupą z Grodziska Wlkp., pan Wójt – zawsze uśmiechnięty, pełniący rolę gościnnego gospodarza, pani  Agnieszka Oleszczuk, Sekretarz Gminy Grodzisk, dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku, pani Teresa Kosińska, i nauczyciele tejże placówki, a także oczywiście młodzież – wszyscy oni przyjęli delegację z Wielkopolski  naprawdę po królewsku.

   

   

Kolejna wizyta młodzieży z Grodziska na podlasiu w Grodzisku Wielkopolskim

W dniach od 8 do 13 maja w Grodzisku Wielkopolskim przebywała 30-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami z gminy partnerskiej Grodzisk na Podlasiu. Współpraca pomiędzy naszymi gminami trwa od 2011 roku. Jej celem jest przede wszystkim poznanie kultury i tradycji zaprzyjaźnionych regionów, a także wzajemna integracja młodzieży. Podczas pobytu w naszym mieście, młodzież między innymi odwiedziła miejsca związane z historią i tradycją Wielkopolski, a także poznała historię naszego miasta. Goście odwiedzili grodziskie Liceum Ogólnokształcące, którego uczniowie skupieni w Klubie Ekologicznym Ekosłowak w poprzednich latach mieli okazję zobaczyć region Podlasia oraz grodziskie Gimnazjum w którym uczą się ich rówieśnicy. Podczas spotkania w ratuszu, Burmistrz Henryk Szymański przybliżył młodzieży specyfikę naszej gminy. Na pamiątkę spotkania, młodzież z dwóch zaprzyjaźnionych gmin na terenie Centrum Ekologiczno – Edukacyjnego „Pod Chmurką” posadziła drzewo przyjaźni. Grupa wróciła do domu pełna pozytywnych wrażeń w sobotę 13 maja.

29 maja natomiast, na Podlasie wyjedzie grupa z klubu „Ekosłowak”. Wyjazd ten jest formą podziękowania młodzieży za ich całoroczne zaangażowanie w proekologiczną działalność Gminy Grodzisk Wielkopolski.

   

   

   

 

Młodzież gimnazjalna z partnerskiej gminy Grodzisk na Podlasiu gościła w naszym mieście.

20-osobowa grupa wraz z opiekunami przebywała w Grodzisku Wielkopolskim w dniach 23-27 września 2013 roku, poznając nasze miasto  i region.
Jeden dzień, czas z młodymi grodziszczanami z Podlasia spędziła grodziska młodzież licealna z klubu Ekosłowak. Pokazała im swoją szkołę, zorganizowała wraz z nauczycielami specjalną lekcję fizyki, podczas której mogli zobaczyć, doświadczenia fizyczne z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu opartego na technologii informatycznej oraz zajęcia z chemii, na których w ramach tematu: „Zaczarowany świat” gimnazjaliści samodzielnie przeprowadzili kolorowe eksperymenty.
Na zaproszenie Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego gimnazjaliści uczestniczyli też w spotkaniu w ratuszu. Sporo emocji wzbudziła możliwość spędzenia czasu w strzelnicy na terenie Wiejskiego Centrum Kultury i Sportu w Zdroju oraz bowling na terenie kompleksu hotelu Groclin. Ponadto młodzież miała okazję poznać region, odwiedzając Poznań i wolsztyńską parowozownię. Podczas spaceru po mieście, poznali również  historię 710-letniego Grodziska Wielkopolskiego.
Młodzież skierowała podziękowania w stronę Burmistrza Henryka Szymańskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kineckiego, za wspaniałe przyjęcie w Grodzisku Wielkopolskim, miłą i przyjazną atmosferę, a co za tym idzie piękne wspomnienia, które grodziska młodzież zabrała ze sobą do domu.  

   

   

 

Młodzież z klubu EKOSŁOWAK w gminie Grodzisk na Podlasiu

W dniach od 10 do 14 czerwca 2013r. grupa uczniów z Klubu Ekosłowak działającego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim przebywała na Podlasiu w gminie – Grodzisk – partnerskiej gminie Grodziska Wielkopolskiego.  
Grupie młodzieży towarzyszyli opiekunowie „Ekosłowaka”  - nauczycielki Katarzyna Nowak – Pierszalska i Grażyna Makles oraz Zastępca Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Honorata Kozłowska.
Uczniowie ,,Słowaka”, odwiedzili Podlasie - najmniej zmieniony przez człowieka i najmniej zdegradowany fragment Polski -  w ramach realizacji projektu „Tworzymy Sad, Ogród, Poznajemy Zioła, To dla Ptaków i Owadów Pokarm, a Dla Nas Zdrowia Szkoła”.
Podczas pobytu, licealiści zwiedzili między innymi Drohiczyn, Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II oraz Muzeum Parku Historyczno – Kulturowego - „Bug - pogranicze kultur i religii”. W Ciechanowcu - Muzeum Rolnictwa, Cerkiew w Czarnej.  Jeden dzień, młodzież spędziła w Puszczy Białowieskiej, Odwiedziła Rezerwat Żubrów, Muzeum Przyrodniczo - Leśne Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży, Rezerwat Ścisły.
Była też czas zaplanowany na zajęcia terenowe i warsztaty ekologiczne w Ziołowym Zakątku w Korycinach. Młodzież zwiedziła Podlaski Ogród Botaniczny, uczestniczyła w warsztatach ziołowych. Licealiści z Grodziska Wielkopolskiego i gimnazjaliści z Grodziska swoją wiedzę mogli sprawdzić w ramach Questów i podchodów.
Dla młodzieży z Grodziskiego „Słowaka” (głównie z klasy biologiczno-chemicznej) pięciodniowy wyjazd w rejon zwany Zielonymi Płucami Polski okazał się wspaniałym przeżyciem, dającym możliwość poznania tego regionu oraz nawiązania kontaktów z uczniami z zaprzyjaźnionej gminy, a przede wszystkim dał możliwość pozyskania bogatych informacji o ziołach i ich roli w życiu człowieka.
Do domu wszyscy wrócili pełni niesamowitych wrażeń i bogatsi o nowe wiadomości.

   

   

 

Mecz Grodzisków

Piłkarze z Grodziska (woj. podlaskie) w sierpniu 2011 roku spędzili kilka dni w Grodzisku Wielkopolskim. Podczas pobytu młodzi piłkarze na boisku w Ptaszkowie, rozegrali mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami Grodzisków. Uczestniczyli również w turnieju zorganizowanym na Kompleksie Boisk Orlik 2012, przy SP nr 1. Podczas pobytu w naszym mieście z gośćmi z zaprzyjaźnionego Grodziska spotkał się w grodziskim ratuszu Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański. Sierpniowa wizyta była efektem podpisanej w czerwcu tego samego roku umowy o współpracy pomiędzy grodziskami.

Podpisanie Umowy Partnerskiej

Grodzisk Mazowiecki (40091 mieszkańców), Grodzisk (4787 mieszkańców) oraz Grodzisk Wielkopolski (18813 mieszkańców) - trzy miejscowości, trzy gminy, każde innej wielkości, o innych tradycjach, historii, leżące w innej części kraju. Przez lata łączyła je tylko nazwa – GRODZISK.  Teraz połączyły swe siły, by wspólnie promować swoje regiony, bliżej poznać siebie i swoją kulturę.
Uroczyste podpisanie umowy partnerskiej, którego inicjatorem był Henryk Szymański, odbyło się w sobotę, 18 czerwca 2011 roku w Grodzisku Wielkopolskim. Gminę Grodzisk reprezentował wójt Antoni Tymiński wraz z przedstawicielami samorządu. W imieniu Grodziska Mazowieckiego podpis na umowie partnerskiej złożyła Z-ca Burmistrza Maria Jolanta Grabowska w asyście przedstawicieli Rady Miejskiej. Gminę Grodzisk Wielkopolski reprezentował Burmistrz Henryk Szymański oraz radni Rady Miejskiej.
Umowa partnerska pomiędzy trzema Grodziskami dotyczyć ma nie tylko samorządów, ale ma stać się punktem wyjścia do integracji społeczności trzech miast.  We współpracę planuje się włączyć szkoły, seniorów, zespoły i grupy artystyczne, a także sportowców.
Delegacje trzech miast na ziemi grodziskiej powitał Zespół Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk. Zanim delegacje uroczyście złożyły podpisy na dokumencie umowy partnerskiej zabrzmiał Hejnał Grodziska Wielkopolskiego  w wykonaniu młodych trębaczy z Grodziskiej Orkiestry Dętej.
Delegacje zwiedziły też miasto i jego największe atrakcje oraz posadziły w alei przy ul. 3 Maja drzewa - dęby, które mają być symbolem siły i trwałości – dokładnie tak, jak wspólne działania trzech jedynych w Polsce Grodzisków.

   

 

Z wizytą w Grodzisku Mazowieckim
W dniu 3 sierpnia 2010 roku, delegacja z naszego miasta w składzie: Burmistrz Henryk Szymański, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kinecki, Naczelnik Wydziału Rozwoju Gminy Agata Stachowska – Kinecka, Naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Marta Gajdzińska, odwiedzili Grodzisk Mazowiecki.
Gospodarzem spotkania był Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, ale jego inicjatorem i pomysłodawcą był Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, który zaproponował współpracę trzech gmin, choć odległych i różnych gospodarczo i kulturowo, to jednak tak podobnych ze względu na wspólną nazwę: GRODZISK.
Nie wszyscy bowiem wiedzą, że w Polsce - oprócz Grodziska Wielkopolskiego i Mazowieckiego – istnieje także Grodzisk w województwie podlaskim. Na spotkanie przybyła 3-osobowa delegacja tej gminy z wójtem Antonim Tymińskim na czele.
Grodzisk Wielkopolski przygotował projekt umowy partnerskiej, która ma dotyczyć głównie trójstronnej współpracy w dziedzinie oświaty, kultury, sportu, rekreacji oraz w zakresie wymiany młodzieży. Podpisanie umowy umożliwi ubieganie się o środki zewnętrzne na realizację wspólnych zadań.
Strony zaakceptowały jej treść. Teraz zostanie ona przedstawiona poszczególnym radom gmin. Po akceptacji przez organy stanowiące, nastąpi podpisanie umowy. Wstępnie ustalono, że ta szczególna uroczystość będzie miała miejsce jeszcze w tym roku we wrześniu, w Grodzisku Wielkopolskim.